Pętla czy spirala zadłużenia to zjawisko polegające na zaciąganiu kolejnych pożyczek oraz kredytów, mimo posiadanych zadłużeń. Niekiedy, środki otrzymane w ten sposób są pożytkowane na spłacenie wcześniejszych wierzytelności, w innych przypadkach na produkty, które nie są artykułami pierwszej potrzeby. Podobne postępowanie doprowadza do powstania kumulacji zadłużeń, wobec czego, kredytobiorca nie jest w stanie uregulować. Jak w takim razie skutecznie unikać pętli zadłużenia, zwłaszcza że staje się ona coraz poważniejszym problemem społecznym?

Zobowiązania finansowe

Oczywiście, najlepiej dokładnie zastanowić się nad zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania finansowego. Czasem fakt, że w ogóle można je otrzymać, nie oznacza, że będzie się w stanie je spłacić. Dokładne obliczenie comiesięcznych wydatków i zostawienie marginesu bezpieczeństwa finansowego na nieprzewidziane sytuacje powinno pozwolić na skonkretyzowanie, jaka suma może zostać spożytkowana na spłatę ewentualnego kredytu lub pożyczki. Dodatkowo, zanim weźmie się na swoje barki podobne zobowiązanie, koniecznie należy sprawdzić, czy jest to rzeczywiście najbardziej korzystna oferta dostępna na rynku i zapoznać się ze wszystkimi elementami podpisywanej umowy. Co jednak zrobić, kiedy zadłużenia zaczynają „ciążyć”?

Kłopoty ze spłatą kredytu

Przede wszystkim, absolutnie nie należy chować głowy w piasek i udawać, że problem nie istnieje. Jeśli zaczynają się kłopoty ze spłatą, natychmiast należy udać się do banku i spróbować renegocjować warunki umowy. Może się bowiem okazać, że bank będzie skłonny do rozłożenia płatności na dłuższy okres, dzięki czemu miesięczna rata zobowiązania stanie się mniejsza. Opcjonalnie, warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny, czyli połączenie wszystkich posiadanych kredytów w jeden. Jest to nie tylko zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, niekiedy rata takiego kredytu jest mniejsza niż suma rat wszystkich poszczególnych zobowiązań. Ponadto, w tym przypadku także można podjąć decyzję o wydłużeniu okresu spłaty. Osoby, które mają wyłącznie przejściowe problemy ze spłatą swoich wierzytelności powinny zastanowić się nad alternatywą, którą są wakacje kredytowe. Oznacza to, że przez jeden miesiąc w roku rata może nie zostać spłacona. Wówczas uiszcza się ją w innym terminie. Podobne „wakacje” posiada dzisiaj w swojej ofercie zdecydowana większość banków.