Ile można wypłacić z bankomatu? Przegląd limitów 2024

Ile można wypłacić z bankomatu? Przegląd limitów 2024

Bankomaty to dziś nieodłączny element naszej codzienności. Kiedy tylko brakuje nam gotówki możemy wypłacić ją w najbliższym bankomacie. Co jednak w sytuacji, kiedy wypłacana kota jest dość spora? W tym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tematowi limitów wypłat z bankomatów w 2024 roku.

Spis treści

Ile najwięcej można wypłacić z bankomatu w 2024 roku?

Maksymalna kwota, jaką możesz wypłacić przy jednorazowej wizycie w bankomacie, zależy przede wszystkim od tego, w jakim banku prowadzisz rachunek. Najbardziej szczodrymi limitami mogą pochwalić się klienci PKO BP i BNP Paribas - w obu tych instytucjach limit wypłaty sięga aż 20 000 zł.

Przykładowo w Alior Banku możesz wypłacić do 15 000 zł, a w mBanku i ING - 10 000 zł za jednym razem. Częstym pułapem wypłat gotówki jest 6 000 zł, który oferowany jest przez Bank Pocztowy. Jedynie w nielicznych instytucjach, jak Bank Millennium, limity są zdecydowanie niższe - 2 000 zł.

Ile najmniej można wypłacić z bankomatu w 2024 roku?

Z drugiej strony banki dbają też o to, żeby ich klienci nie wypłacali zbyt niskich kwot. Dlatego większość z nich ustanawia pewne minimalne progi wypłąt w bankomatach w 2024 roku oscylują na poziomie 20-50 zł. Jest to nominalna wartość najniższego banknotu, który możesz otrzymać z bankomatu.

Limity wypłat gotówki w najpopularniejszych bankomatach

Limity wypłat w Euronet

W większych miastach poza sieciami bankowymi swoje bankomaty rozstawiają też firmy zewnętrzne. Jedną z bardziej popularnych jest Euronet, której maszyny spotkamy m.in. w centrach handlowych. Limit wypłaty z bankomatu Euronet to jednak tylko 800 zł na transakcję.

Limity wypłat w Planet Cash

Wyższe niż Euronet limity wypłat oferuje konkurencyjna sieć Planet Cash. Tam limit to 1000 zł na transakcję. Wyjątkiem są banki, które nawiązały współpracę z Planet Cash - wtedy ich klienci mogą liczyć na zdecydowanie wyższe, indywidualnie negocjowane limity, a nawet zupełny brak ograniczeń kwotowych.

Limity wypłat z bankomatów w zależności od banku

Przyjrzyjmy się teraz, jakie są standardowe limity wypłat z bankomatów w najpopularniejszych bankach w Polsce:

BankLimit wypłaty złotych
Alior Bank15 000 zł
BNP Paribas20 000 zł
BOŚ BankDo wyczerpania środków na rachunku
Credit Agricole5 000 zł
ING Bank Śląski10 000 zł
mBank10 000 zł
Bank Millennium2 000 zł
Bank Pekao S.A.3 000 zł
PKO BP20 000 zł
Bank Pocztowy6 000 zł

Jak widać, dla większości najpopularniejszych rachunków osobistych limity wypłat mieszczą się w przedziale od 2 000 zł do 10 000 zł.

Ile można wypłacić z bankomatu BLIKiem?

Coraz bardziej powszechną alternatywą dla kart płatniczych przy wypłatach z bankomatów staje się kod BLIK. Co ważne, każdy bank samodzielnie ustala limity wypłat BLIKiem, jednak zazwyczaj górny limit wynosi 3 000 zł.

Przykładowo w PKO BP standardowy limit wypłaty BLIKiem wynosi 3 000 zł, ale można go podwyższyć nawet do tych samych 20 000 zł, co dla kart. W Pekao z kolei wypłacisz BLIKiem do 1 000 zł.

Zaletą tego rodzaju wypłat jest większe bezpieczeństwo. Wystarczy tylko zapamiętać swój kod BLIK, nie ma konieczności noszenia przy sobie fizycznej karty płatniczej. Zmniejsza to ryzyko kradzieży czy zgubienia "plastiku".