Zarabianie na blogu, a szczególnie wysokość potencjalnych dochodów z takiej działalności uzależniona od wielu czynników. Jednym z nich jest wygląd bloga, drugim ? jego popularność. Aby blog mógł zaistnieć w sieci i kusić reklamodawców, trzeba wybrać odpowiednią tematykę, na której owa strona będzie się koncentrować.

Dlaczego wybór odpowiedniej tematyki bloga jest tak ważny? To proste: od niej zależy zainteresowanie i ilość Czytelników. Konkretny temat oraz ściśle określony wątek przewodni do podstawa w przypadku blogów nastawionych na zarabianie. Tematyka ta powinna zaś interesować nie tylko autora, ale i jego Czytelników.

O czym zatem pisać, by przyciągnąć uwagę Internautów? Jaka problematyka spotyka się z największym zainteresowaniem?

Publikacja atrykułów sponsorowanych

Największym zainteresowaniem cieszą się te blogi, które można określić mianem specjalistycznych. Blogi poświęcone takim zagadnieniom, jak biznes, polityka, aranżacje wnętrz, turystyka czy fotografia zwykle zdobywają dużą popularność. Dobrze napisane artykuły służą tu innym jako poradniki i stają się cennym źródłem ważnych informacji. Często są to blogi firmowe, traktowane przez swych właścicieli jako sposób na pozyskanie dodatkowych zysków. Przykładem mogą być tu dzienniki internetowe związane z aranżacją wnętrz prowadzone przez architektów lub blogi o fotografii zakładane przez zawodowców, którzy dzięki takiej stronie zyskują opinię eksperta i prezentują swe prace szerokiej publiczności. Takie specjalistyczne blogi, dobrze prowadzone i często odwiedzane, cieszą się również zainteresowaniem reklamodawców. Chętnie korzystają oni zarówno z możliwości wyświetlania reklam, jak i z coraz bardziej popularnych artykułów sponsorowanych.

Jaki blog założyć?

Problematyka związana z zarabianiem w Internecie oraz ?blogi o blogach? to kolejna chodliwa tematyka. Są one traktowane zarazem jako poradniki dla początkujących blogowiczów, stanowią również miejsce, w którym ci bardziej zaawansowani mogą wymieniać się swymi doświadczeniami. To jednocześnie świetne miejsce do zaprezentowania programów partnerskich, wyjaśnienia ich zasad oraz zachęcenia Czytelników do przystąpienia do nich. Nic dziwnego, że to właśnie blogi o zarabianiu w Internecie oraz o dochodowych blogach przynoszą największe zyski.

Stosunkowo dużym zainteresowaniem Czytelników cieszą się blogi związane z życiem prywatnym, czyli internetowe pamiętniki. Choć do ich czytania przyznaje się około 40% Internautów, są to strony nie generujące większych dochodów i mniej atrakcyjne dla firm oraz reklamodawców.