Reguły i praktyki produkcyjne stosowane przez producentów elektroniki - co wyróżniamy?

Reguły i praktyki produkcyjne stosowane przez producentów elektroniki - co wyróżniamy?

Nieustanny wzrost zapotrzebowania na zaawansowane, a jednocześnie niezawodne urządzenia elektroniczne, sprawia że ich producenci muszą spełniać coraz bardziej rygorystyczne wymagania co do końcowej jakości wytwarzanych zespołów elektronicznych i produktów. Aby sprostać tym wymogom, producenci elektroniki na całym świecie stosują różne standardy i normy, których wykorzystanie przekłada się na zapewnienie pożądanej niezawodności, trwałości oraz bezpieczeństwa produkowanych urządzeń. Najbardziej znane są w tym kontekście standardy IPC, ale poza nimi stosowane są również inne normy, regulacje i wytyczne. Poniżej krótko omawiamy najważniejsze z nich.

Systemy zarządzania jakością oparte na normach ISO

W odniesieniu do branży elektronicznej najczęściej spotyka się certyfikację zgodności z ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 45001. Wspomniane standardy dotyczą następujących kwestii:

  • ISO 9001 - standard dotyczący systemów zarządzania jakością. Certyfikacja ISO 9001 stanowi potwierdzenie, że dany producent elektroniki wykorzystuje odpowiednie procedury podczas zarządzania procesami produkcji oraz ciągle doskonali procesy i szczegółowo je dokumentuje, zaś kadra zarządzająca aktywnie angażuje się w utrzymanie i doskonalenie używanych w organizacji systemów zarządzania jakością;
  • ISO 14001 - standard dotyczący systemów zarządzania środowiskowego. Obejmuje m.in. wdrożenie działań ukierunkowanych na minimalizację wpływu na środowisko, identyfikację i ocenę ryzyk związanych z procesami produkcyjnymi oraz podejmowanie działań prewencyjnych, a także regularne audyty i doskonalenie działań związanych z zarządzaniem środowiskowym;
  • ISO 45001 - standard dotyczący bezpieczeństwa i higieny pracy. Obejmuje przede wszystkim identyfikację zagrożeń na poszczególnych etapach produkcji, regularne szkolenia pracowników oraz monitoring warunków pracy i wdrażanie działań naprawczych, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Zgodność z rozporządzeniem REACH

Rozporządzenie REACH przyjęto w celu redukcji negatywnego wpływu chemikaliów na życie i zdrowie człowieka. W odniesieniu do branży elektronicznej zgodność z REACH stanowi potwierdzenie, że dana organizacja zidentyfikowała i zgłosiła odpowiednim organom wszystkie substancje chemiczne występujące w produkowanej elektronice, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzkiego, bądź jest potwierdzeniem, że dany produkt jest takich substancji pozbawiony.

Zgodność z dyrektywą RoHS

Dyrektywa UE dotycząca konieczności ograniczenia zastosowania wskazanych w niej niebezpiecznych substancji podczas procesów produkcyjnych w sektorze elektronicznym. Wdrażanie i przestrzeganie tej dyrektywy przez producentów elektroniki przekłada się na redukcję ilości elektrośmieci w skali globalnej, a także stworzenie jednolitego, międzynarodowego standardu ochrony środowiska dla całej branży.

Standardy IPC

W odniesieniu do producentów elektroniki standardy IPC to szeroka grupa dokumentów odnoszących się do wszystkich etapów produkcji elektroniki. Opracowano je w celu ujednolicenia reguł oraz praktyk stosowanych przez firmy zajmujące się wytwarzaniem zespołów elektronicznych na całym świecie. Wykorzystywanie tych międzynarodowych standardów daje pewność stosowania najlepszych, optymalnych technik, metod i sposobów produkcji, weryfikacji jakości oraz wykonywania napraw elektroniki. Obecnie w produkcji elektroniki znajdują zastosowanie następujące standardy IPC:

  • IPC A-600 – kryteria dopuszczalności płyt drukowanych
  • IPC A-610 – kryteria dopuszczalności zespołów elektronicznych
  • IPC/WHMA-A-620 – wymagania i kryteria akceptacji dla kabli oraz wiązek przewodów
  • IPC 7711/7721 – poprawki, modyfikacja i naprawa zespołów elektronicznych
  • IPC J-STD-001 – wymagania dla lutowanych zespołów elektrycznych i elektronicznych
  • IPC J-STD-001 SPACE – wymagania dla lutowanych zespołów elektrycznych i elektronicznych z uwzględnieniem sprzętu elektronicznego do zastosowań kosmicznych

Podsumowanie

Produkcja elektroniki zgodnie z rygorystycznymi wymogami współczesnego rynku wymaga stosowania wielu norm i standardów w celu zapewnienia odpowiedniej jakości, bezpieczeństwa, trwałości oraz zgodności wytwarzanych zespołów elektronicznych z obowiązującymi regulacjami prawnymi. W niezwykle konkurencyjnym środowisku biznesowym korzystanie ze standardów IPC, systemów zarządzania jakością czy norm ISO pozwala poprawić efektywność wykorzystania zasobów oraz zminimalizować ewentualne straty przy utrzymaniu wysokiej jakości i niezawodności końcowego produktu.