Prawnik prawa pracy (Warszawa) – dla pracodawcy
Prawnik prawa pracy, na przykład w Warszawie, jest specjalistą, który oferuje swoje doradztwo prawne nie tylko pracownikom czy związkom zawodowym, ale też pracodawcom, którzy mogą potrzebować porady w wielu istotnych kwestiach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W jaki sposób przedsiębiorcy mogą skorzystać z takiej obsługi?
Czym zajmuje się prawnik prawa pracy?
Na samym początku warto bliżej przyjrzeć się temu, czym tak właściwie zajmuje się prawnik prawa pracy (Warszawa).
Specjalista tej dziedziny to najczęściej radca prawny lub adwokat, czyli prawnik, który poza studiami na uczelni wyższej, ukończył także wybrany rodzaj aplikacji (radcowska lub adwokacka). Taki fachowiec może dzięki temu reprezentować oficjalnie swoich klientów w postępowaniach toczących się przed sądem, jak i zostać pełnomocnikiem w innych kwestiach prawnych czy administracyjnych.
Prawnik prawa pracy, czy to w Warszawie, czy w innym mieście, to specjalista w rozległej dziedzinie, jaką jest właśnie prawo pracy. To ten zbiór przepisów (Kodeks Pracy i rozporządzenia poboczne) reguluje istotne kwestie związane ze stosunkiem pracy – czyli relacjami pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Ta gałąź prawa pozostaje wyjątkowo złożona, stąd też niezbędne jest korzystanie w jej kwestii z solidnego doradztwa prawnego.
Decydując się na korzystanie z porad prawnych prawnika prawa pracy, pracodawca zyskuje pewność, że podejmowane przez niego decyzje i działania odnoszące się zarówno do funkcjonowania samego przedsiębiorstwa, jak i pracowników zatrudnionych w firmie, pozostają w pełni zgodne z przepisami. Jednocześnie radca prawny czy adwokat prawa pracy jest w stanie reprezentować pracodawcę w różnego rodzaju negocjacjach lub też przed sądem i innymi organami państwowymi.
W jakim zakresie prawnik prawa pracy może pomóc pracodawcy?
Rozległa wiedza i doświadczenie prawnika prawa pracy zapewnia pracodawcy niezbędne wsparcie w wielu sytuacjach związanych, przede wszystkim, ze wspomnianym stosunkiem pracy – począwszy od kwestii zatrudniania pracowników, ustalania wynagradzania czy, ewentualnie, wypowiadania umowy o pracę. Pracodawca, chcąc uzyskać kompleksową obsługę prawną w takim zakresie, może korzystać z usług zarówno indywidualnych prawników, jak i kancelarii prawa pracy, gdzie pracują większe zespoły specjalistów różnych dziedzin prawa.
W ramach takiej obsługi pracodawca może liczyć na doradztwo prawne związane, na przykład, z:
- opracowywaniem wszelkiego rodzaju dokumentów wewnętrznych przedsiębiorstwa – od regulaminów pracy i wynagradzania, do dokumentacji związanej z zakładowym funduszem świadczeń socjalnych,
- sporządzaniem dokumentacji dotyczącej pracowników – takie dokumenty, jak umowa o pracę, umowy cywilnoprawne, ale też umowy związane z zakazem konkurencji muszą zachować istotne cechy formalne – prawnik prawa pracy jest w stanie zadbać o prawidłową konstrukcję takich kontraktów i zawarcie w nich wszystkich niezbędnych informacji,
- prawidłowym wypowiadaniem stosunku pracy – rozwiązanie umowy o pracę, a także wydanie pracownikowi świadectwa pracy to działania, które również wymagają sporządzenia formalnych dokumentów, opartych na określonym wzorze definiowanym przez przepisy Kodeksu Pracy,
- prawidłowym współdziałaniem ze związkami zawodowymi mogącymi funkcjonować w danym przedsiębiorstwie (w takiej sytuacji prawnik może reprezentować pracodawcę w bezpośrednich kontaktach z przedstawicielami związków, występujących w imieniu pracowników).
To, oczywiście, nie wszystko. Radca prawny czy adwokat specjalizujący się w zagadnieniach związanych z prawem pracy jest w stanie reprezentować pracodawcę w trakcie negocjacji dotyczących, chociażby, restrukturyzacji firmy, a, co za tym idzie, zmian w warunkach zatrudnienia czy wynagrodzenia.
Jeżeli jesteś pracodawcą, współpraca z prawnikiem prawa pracy może okazać się po prostu niezbędna – i będzie też zabezpieczeniem interesów, także w przypadku postępowania przed sądem pracy.