Praca zdalna – skąd czerpać motywację i jak uniknąć wypalenia zawodowego?

Praca zdalna – skąd czerpać motywację i jak uniknąć wypalenia zawodowego?

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi decyduje się na pracę zdalną. Została ona szczególnie spopularyzowana w czasie pandemii i dalej jest często wybierana jako podstawowa forma pracy. Ma ona wiele zalet, jednakże nie można zapominać, że tak samo jak praca stacjonarna, home office wiąże się ze zjawiskiem wypalenia zawodowego oraz brakiem motywacji. Co należy więc robić, aby temu zapobiec?

Czy dom może być miejscem pracy?

Na każdym niemal kroku można usłyszeć, że należy oddzielać sferę prywatną od tej zawodowej. Jak to zrobić, gdy twoim miejscem pracy jest dom? Oddzielenie wówczas tych dwóch sfer jest problematyczne, jednak nie jest niemożliwe.

  • Wyznacz w domu miejsce, w którym będziesz pracować - nie musi być to osobny pokój (jednak jeśli masz taką opcję, to warto z niej skorzystać). Może to być biurko, które oddzielisz od reszty pokoju np. parawanem. Wydzielając optycznie konkretne miejsce w domu tworzysz przestrzeń, w której łatwiej będzie ci skoncentrować się. Nie można także zapomnieć o tym, aby wyznaczone miejsce było dobrze oświetlone i znajdowało się z dala od źródeł hałasu.

  • Wyznacz stałe godziny pracy - będąc cały czas w domu często odkładamy swoje obowiązki w nieskończoność, przez co w rezultacie pracujemy do późnych godzin. Ustalając stały czas pracy i trzymając się harmonogramu, będziesz pracować efektywniej.

  • Dbaj o kontakt z bliskimi - praca zdalna może ograniczyć kontakty z najbliższymi, dlatego nie można zapominać o znalezieniu dla nich czasu. Nie ważne czy to będzie rozmowa telefoniczna, czy może za pośrednictwem komunikatorów. Warto także znaleźć chwilę na spotkanie twarzą w twarz.

  • Planuj swoje obowiązki - twórz listy obowiązków, które pomogą ci śledzić postęp swojej pracy. Może to ułatwić organizację zajęć, a odhaczanie punktów na liście działa motywująco.

  • Nie zapominaj o przerwach - pracując z domu łatwo jest popaść w pracoholizm, dlatego przerwy od pracy są niezbędne.

Sen jest ważny

Wielu ludzi pracujących z domu zapomina o jakże trywialnym fakcie, jakim jest odpowiednia ilość snu. Walka ze stresem, która towarzyszy ci każdego dnia, stanie się mniej zauważalna, jeśli zadbasz o zaplanowanie czasu na pracę jak i odpoczynek.

Nie można zapominać o tym, że sen to czas na regenerację. Śpiąc zbyt krótko przeciążamy nasz organizm i nie pozwalamy mu wypocząć. To z kolei przekłada się na osłabienie koncentracji i pamięci, a także negatywnie wpływa na kreatywność oraz samopoczucie. Śpiąc zbyt krótko sabotujemy swój rozwój zawodowy. Osoby dorosłe do poprawnego funkcjonowania potrzebują około 7-9 godzin snu dziennie.

Czy praca zdalna wpływa na motywację?

Home office ma wiele zalet i należy do bardzo atrakcyjnych form pracy. Jednak utrzymanie wysokiego poziomu motywacji będąc w domu może być znacznie trudniejsze niż pracując w biurze.

Pracując zdalnie często zapominamy o tym, jak istotna jest poranna rutyna. Przecież spędzając cały czas w domu “nie trzeba” wstać dużo wcześniej i przyszykować się do wyjścia. Jest to istotnie ogromny błąd. Sam brak porannej rutyny może stać się czynnikiem obniżonej motywacji.

Praca zdalna dla niektórych jest nowością. Niepokój i niepewność związana z nieznaną dotychczas formą pracy również może w dużej mierze obniżać naszą motywację do działania.

Pracownicy home office powszechnie kształcą w sobie nawyki, które w negatywny sposób wpływają na ich determinację:

  • przerywanie pracy w celu wykonywania obowiązków domowych;

  • praca w pozycji leżącej;

  • przeglądanie Internetu lub oglądanie serwisów streamingowych w trakcie pracy;

  • sprawdzanie prywatnej korespondencji w trakcie pracy;

  • brak komunikacji z przełożonymi.

Skąd czerpać motywację pracując zdalnie?

Zawody wykonywane zdalnie to często takie w których liczy się kreatywność. Jak więc zadbać o to, aby utrzymać wysoki poziom koncentracji i kreatywności w trakcie pracy?

  • Rozwijaj swoje kompetencje społeczne - inaczej umiejętności interpersonalne są zasadniczo istotne, ponieważ wpływają one na efektywność funkcjonowania zawodowego.

  • Unikaj rozpraszaczy - przygotowując się do pracy wycisz swój telefon i odłóż go z dala od miejsca, w którym pracujesz. Nie zapomnij także o tym, aby miejsce to było schludne i pozbawione zbędnych dekoracji.

  • Technika Pomodoro - jest to znana technika polegająca na podzieleniu pracy na sesje trwające zazwyczaj 25 minut, które są przeplatane krótkimi przerwami.

  • Stwórz przestrzeń, która będzie cię inspirować - zadbaj o właściwe oświetlenie, wywietrz miejsce pracy oraz zaopatrz się w inspirujące elementy w swojej przestrzeni (mogą to być plakaty z motywującymi hasłami).

  • Ustal bloki czasowe na poszczególne zadania - taki rodzaj pracy wyzwala kreatywność. Zaplanuj czas pracy tak, aby zadania wymagające większej kreatywności wykonywać w przystępnym dla ciebie czasie.

Aby jak najefektywniej wykonywać swoje codzienne zawodowe obowiązki należy zadbać o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Wykorzystuj techniki, które pomogą ci skupić się na pracy, jednak nie zapominaj o odpoczynku. W ten sposób unikniesz wypalenia zawodowego i będziesz czerpać satysfakcję z wykonywanych zajęć.