Znaczenie zawleczek - co oznacza zawleczka od puszki?

Znaczenie zawleczek - co oznacza zawleczka od puszki?

Redakcja BiznesBrand.pl Inne

Wśród młodzieży regularnie pojawiają się nowe trendy i zjawiska kulturowe. Jednym z nich, które w ostatnim czasie zyskało na popularności, są zawleczki od puszek i ich znaczenie. Na pozór wydaje się to być nieszkodliwa zabawa, ale warto przyjrzeć się bliżej temu zjawisku.

Trzy znaczenia zawleczki

Zawleczki od puszek, zwane również kapslami lub kapsylami, to małe metalowe elementy zabezpieczające zawartość puszki. Jednak dla młodych ludzi nabrały one zupełnie nowego znaczenia, powiązanego z wyrażaniem zainteresowania drugą osobą. Znaczenie zawleczki zależy od tego, czy po oderwaniu z puszki pozostał w niej tzw. dzyndzelek:

  1. Przytul mnie - zawleczka bez dzyndzelka ma sugerować, że osoba obdarowująca chce po prostu przytulić odbiorcę. Przyjacielski gest bez głębszych podtekstów.
  2. Pocałuj mnie - zawleczka z częściowo oderwanymi dzyndzelkiem stanowi już bardziej jednoznaczną deklarację zainteresowania. Przekaz jest taki, że dawca chciałby pocałować tę drugą osobę.
  3. Chodź ze mną do łóżka - zawleczka z pełnym dzyndzelkiem to najbardziej dosadny komunikat. Jej wręczenie ma sugerować chęć zatracenia się w namiętności z odbiorcą.

Żart czy coś poważniejszego?

Dla wielu nastolatków przekazywanie sobie zawleczek jest formą niewinnej zabawy i zwrócenia na siebie uwagi potencjalnego obiektu westchnień. Traktują to w żartobliwy sposób, nie przykładając większej wagi do znaczenia zawleczki. Jednak nie można zapominać, że dla niektórych takie gesty mogą mieć głębsze podłoże - nieśmiałość, niedojrzałość emocjonalną czy wręcz prawdziwe zauroczenie.

Trend ten budzi również kontrowersje wśród części rodziców i nauczycieli. Obawiają się oni, że znaczenie zawleczek, szczególnie tych sugerujących chęć pójścia z kimś do łóżka, może prowadzić do przedwczesnego rozbudzenia sfery seksualnej u młodzieży.

Moda przejdzie, młodzieńcze pragnienia pozostaną

Niewątpliwie każdy trend i moda kiedyś przemija, ustępując miejsca nowemu zjawisku. Jednak potrzeba odkrywania swojej seksualności, wzbudzania zainteresowania u potencjalnego partnera czy nawiązywania bliższych relacji to naturalne pragnienia okresu dojrzewania. Być może zawleczki i ich znaczenie to tylko przejściowa moda, ale towarzyszące jej emocje na pewno nie znikną.

Kluczową rolę odgrywają tu rodzice i nauczyciele, którzy powinni być otwarci na rozmowy na te tematy i delikatnie wytłumaczyć młodzieży, czym jest prawdziwy szacunek do drugiej osoby. Jednocześnie nie można całkowicie potępiać takich zachowań - w końcu sami kiedyś byliśmy nastolatkami.