Z pewnością każdy z nas, zanim zdecyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, szczegółowo analizuje oferty banków, aby mieć pewność, że wybierze dla siebie najbardziej korzystną z propozycji. Niestety istnieją pewne czynniki, na które nie będziemy mieć wpływu nawet, jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z pomocy najlepszych doradców. Chodzi tu o sytuację, kiedy kredyt zostanie nam już przyznany, a na rynku pojawi się nowa, jeszcze bardziej korzystna. W przypadku pożyczek hipotecznych liczy się każdy grosz i każdy ułamek procenta, dlatego zawsze warto wykorzystywać każdą nadarzająca się okazję.

Zapewnij sobie oszczędności

Na szczęście nie musimy korzystać z pomocy jasnowidza czy odwlekać w nieskończoność decyzji o wzięciu kredytu, w obawie, że zaraz któryś z banków wprowadzi na rynek jeszcze bardziej intratną propozycję. Idealnym rozwiązaniem problemu jest bowiem przenoszenie kredytu do innego banku nazywane także refinansowaniem. Oczywiście operacja ta będzie od nas wymagała odpowiedniego przygotowania, np. uzyskania symulacji kredytu w banku, którego ofertę uważamy za bardziej korzystną. Będzie to podstawą do dokładnego porównania kosztów spłacania zadłużenia w obydwu instytucjach.

Ustal priorytety

Przed podjęciem decyzji o przeniesieniu kredytu należy jednak poważnie zastanowić się nad tym, z jakiego powodu chcemy tego dokonać. A konkretniej – które z aspektów oferty są dla nas najważniejsze. Dla niektórych ważniejsze będzie np. wydłużenie czasu spłaty, natomiast dla innych niska comiesięczna rata. Jak zatem widać, ocena atrakcyjności danego kredytu jest zawsze bardzo subiektywna, ponieważ każdy z nas posiada inne oczekiwania i preferencje.

Pamiętajmy także, że refinansowanie kredytu wiąże się z szeregiem pułapek, które sprawią, że ostatecznie zamiast zysków zanotujemy straty. Mowa tu np. o prowizjach za przystąpienie do kredytu w nowym banku, opłatach karnych za wcześniejszą spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych, czy chociażby obowiązek opłacenia ubezpieczenia pomostowego. Warto sprawdzić konsekwencje wszystkich tych aspektów i uwzględnić je podczas naszych obliczeń.