Kiedy oferujemy jakieś towary czy usługi, chcemy mieć pewność, że zostaniemy za naszą pracę odpowiednio wynagrodzeni. To też oznacza, że umawiamy się z pracodawcą czy usługobiorcą na określoną kwotę, którą chcemy zarobić. Warto jednak pamiętać, że jeśli nasze ustalenia dotyczą kwoty brutto, to będzie to kwota, która zostanie wypłacona przez pracodawcę, ale która nie dotrze do nas w takiej wysokości, ponieważ trzeba będzie od niej odprowadzić różnego rodzaju podatki i składki. Dlatego też, jeśli nie jesteśmy pewni, jakie dokładnie będzie nasze wynagrodzenie, to powinniśmy skorzystać ze specjalnego kalkulatora wynagrodzeń. Dzięki niemu zyskamy wszystkie najważniejsze informacje.

Forma pracy – oblicz swoje wynagrodzenie

Jeśli chcemy skorzystać z takiego kalkulatora wynagrodzeń, to warto wiedzieć, że nie ma tutaj znaczenia jaka jest forma pracy, którą wykonujemy. Możemy w funkcjach wybrać czy chodzi o umowę o pracę, gdzie tych dodatkowych składek do opłacenia jest najwięcej, czy chodzi może o umowę zlecenie czy o dzieło. Warto też wiedzieć, że możemy znaleźć taki kalkulator wynagrodzeń, gdzie będziemy podawać kwotę brutto, a on będzie nam przeliczał wszystko na kwotę netto, a więc tą którą otrzymamy fizycznie na nasze konto. Ale także możemy znaleźć taki kalkulator, który będzie przeliczał kwotę netto na kwotę brutto, jeśli będziemy chcieli sprawdzić czy wszystko się zgadza.

Co jest odliczane podczas wypłaty?

Jeśli nie mamy pewności co jest odliczane od naszego wynagrodzenia i w jakiej wysokości, to taki kalkulator wynagrodzeń wszystko dokładnie nam wykaże. Będziemy mogli tutaj odliczyć składki na podatek, do ZUS, składki ubezpieczeniowe, zdrowotne i emerytalne. Co więcej dowiemy się jakie koszty poniesie pracodawca. Warto także powiedzieć, że taki kalkulator wynagrodzeń będzie również uwzględniał to czy jesteśmy pracownikiem, który nie ma ukończonych 26 lat, jak i to czy z naszego wynagrodzenia są opłacane składki na PPK. Obecnie te kalkulatory wynagrodzenia są tak skonstruowane, że naprawdę bardzo dokładnie są w stanie wyliczyć nasze wynagrodzenie.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy otrzymaliśmy na konto takie wynagrodzenie jak powinniśmy, to z pewnością warto skorzystać z takiego kalkulatora. Dzięki niemu wszystko będziemy mieli dokładnie wyliczone i będziemy mogli zobaczyć jakie kwoty odciągane są z naszej wypłaty na poszczególne składki, które powodują, że kwota netto, którą otrzymujemy jest znacznie niższa od kwoty brutto, która widnieje na umowie.