Firmy nie mogą pozwolić sobie na utratę płynności finansowej, ponieważ jej brak może doprowadzić nawet do bankructwa. Jeśli więc pojawiają się jakiekolwiek przesłanki, że przedsiębiorstwo nie ma pieniędzy na wypłaty wynagrodzeń czy zakup surowców, właściciele firm sięgają po kredyty dla firm.

Kredyty dla firmy – najpopularniejsza forma finansowania

Korzystanie z kredytów dla firm jest najpopularniejszą formą finansowania bieżącej działalności przedsiębiorstwa. Rozwiązanie to nie jest jednak wolne od wad. Przede wszystkim nie łatwo o atrakcyjne kredyty dla firm – banki oferuje je często na niezbyt ciekawych warunkach, zwłaszcza gdy przedsiębiorstwo działa na rynku dość krótko i nie osiąga bardzo dużych dochodów. Ponadto kredyty dla firm są zazwyczaj droższe niż rozwiązania alternatywne takie jak leasing czy faktoring. Porównanie kredytów dla firm wskazuje także na niską dostępność tej opcji dla przedsiębiorstw dopiero rozpoczynających swoją działalność. Tak zwany kredyt na start można otrzymać praktycznie tylko w jednej placówce. Wadą jest również długi okres rozpatrywania wniosku kredytowego oraz duża ilość formalności, których muszą dopełnić przedsiębiorstwa. Problematyczne często okazuje się także spłacanie kredytu – jego koszty są bowiem zależne od stóp procentowych NBP, które w każdej chwili mogą zacząć rosnąć, co wpływa na zwiększenie się wysokości comiesięcznej raty.

Kredyty bankowe dla firm

Warto jednak podkreślić, że firmy korzystające z kredytów bankowych mogą dostosować ich parametry do wielkości i charakteru prowadzonej działalności. Banki nie narzucają bowiem z góry ile trzeba pożyczyć i na co wydać otrzymane pieniądze. Ponadto za pomocą tego rozwiązania można sfinansować bardzo skomplikowane przedsięwzięcia i inwestycje. Rozmowa z doradcą kredytowym w banku pozwala także na zyskanie większej świadomości o kondycji finansowej swojej firmy – często opinia pracownika banku jest kluczowa do wprowadzenia pozytywnych zmian w projekcie inwestycyjnym. Pożyczkę bankową można również wciągnąć do kosztów uzyskania przychodu, co znacznie obniży uciążliwość jej spłaty.